//Nyheder

Så kom programmet for Latinerfestivalen på lørdag

Så er det på lørdag, at Paris rykker ind i Latinerkvarteret under den årlige Latinerfestival. Programmet er nu på plads, og hele byområdet bliver sat på den anden ende med aktiviteter, markeder og underholdning.

 

Det hele starter med katolsk morgenandagt i Rosensgade klokken 9.30, hvorefter der er stort, gratis morgenbord i gennem graven fra Drudenfuss og ned til Lecoq mellem klokken 10 og 11. På Pustervig Torv underholder HK Koret mellem KLOKKEN 10.15 til 11, hvor Borgmester Jacob Bundsgaard officielt indvier festivalen.

 

Resten af dagen foregår der ellers forskellige aktiviteter og indslag rundt omkring i hele kvarteret med blandt andet modeshow for kvarterets tøjforretninger på Pustervig Torv, og parisermarked med 70 designere og kunsthåndværkere i Rosensgade.

 

Årets tjenerløb

Klokken 15 afvikles det årlige tjenerløb for at kåre den hurtigste og mest effektive tjener blandt kvarterets restaurationer. Løbet skydes i gang  klokken 15 ved hipsterhøjen foran La Cabra og Lecoq, og det er også her opløbsstrækningen finder sted. Dagen igennem er der musik og gang i kvarteret, der giver nye muligheder for at opleve Latinerkvarteret på nye måder, hvor områdets navn virkelig bliver taget alvorligt.

 

Program for Latinerfestivalen den 28. maj

10.00-11.00: Morgenbord, Graven

10.15-10.55: HK Koret Østjylland, Pustervig Scenen

11.00-11.15: Åbning ved. Borgmester Jacob Bundsgaard, Pustervig Torv

11.00-11.30: Børneforestilling – Rosenteateret (højen), Graven

11.00-17.00: Sprøde toner fra dj’s, Rosensgade

11.00-15.00: Gøglerskolen – ansigtsmaling, Badstuegade

11.00-16.00: Snit en pind – Børnenes Magasin, Badstuegade

11.00-17.00: Parisermarkedet – m. kunsthånd & designere, Rosensgade

11.00-17.00: Besøg den altid populære ballonbod, Pustervig Torv

11.00-17.00: Besøg håndlæser TAHOMA, Badstuegade

11.00-17.00: Sprøde toner fra dj’s, Guldsmedgade

11.00-17.00: Jazz og franske lækkerier ved Casablanca, Rosensgade

11.00-17.00: Lyrum Rammer: Ole Ahlberg og Daniel van der Noon, Rosensgade

11.00-17.00: Franske crepes, Rosensgade

11.00-15.00: Mimeren Mogens Koelmeyer, Kvarteret

11.00-17.00: DJ Ulrik, Volden

11.00-17.00: Fransk markedsstemning v. Føtex   Guldsmedgade

11.15-11.20: Balletopvisning ved Aarhusballet Akademi, Pustervig Torv

11.20-12.00: Aarhus Jazz Orkester – Just Like Django, Pustervig Scenen

12.00-13.00: Fransk Bulldog Promenade, Kvarteret

12.00-13.00: Croquis undervisning ved Fadavi, Mathilde Fibigers Have

12.00-13.00: Forestilling: Stemmer fra Middelhavet, Rosenteatret

12.00-14.00: Designer Zoo præsenterer Phuc van Dang, Badestuegade

12.00-16.00: Rest. Gastromé byder på gourmet-frokost, Rosensgade

12.00-17.00: Aspargesfestival hos Restaurant Den Rustikke, Mejlgade

12.00-14.00: Mød Velo Solex Klubben, Kvarteret

13.00-14.00: Akustisk koncert v. Maria Vendelbo Jensen ved højen, Graven

12.00-14.00: Mød den underholdende teatertrup LAURA, Kvarteret

13.00-14.00: Mathias Højberg spiller live v. Nykredit, Rosensgade

13.00-16.00: Hans Krull maler v. Café Under Masken, Rosensgade

13.00-14.15: Modeshow, Pustervig Scenen

14.00-15.00 Croquis undervisning ved Fadavi, Mathilde Fibigers Have

14.00-15.30: Live musik v. Café Under Masken, Rosensgade

14.30-15.30: Sam and the Soulmates, Pustervig Scenen

15.00-16.00: TJENERLØB, Kvarteret

15.00-15.45: Johanna og Rasmus Løhde Nielsen spiller, Klostergade

15.00-16.00: Rosenteatret spiller Dario Fo, Rosensgade

15.45-17.00: Lady V & the Victory, Pustervig Scenen

19.00-20.00: Rosenteatret spiller Dario Fo, Rosensgade

 

Du kan læse mere om begivenhederne på Latinerkvarterets Facebook-gruppe her.

 

Nyheder Se flere

Seneste artikler Se flere

Tilmeld nyhedsbrev